Haastatteluvuorossa Jenni, Frenchic Brändilähettiläs Lahdesta

Tutustu kiinnostaviin taustatietoihin ja lue millaisia persoonia Brändilähettiläämme ovatkaan!
Kuka olet ja kuvaile vähän persoonaasi
"Jenni Lahesta ja horoskoopiltani olen vaaka, joten olen sen perusteella ainakin hyvin muuntautuva persoona. Kuulemani mukaan olen alkuun varautunut ja hiljainen, mutta tutustumisen jälkeen saatan alkaa heittäytyä puhumaan paljon ja kertomaan huonoja vitsejä.
Olen myös todella vahvasti suorittaja tyyppi, josta on pyrkimys vähän hellittää. Diplomaattinen & herkkä kuulostelemaan muiden tunnetiloja, vaikka sisällä samaan aikaan kuohuu (ei me vaa’at oikeasti itsekään tiedetä joten ehkä en analysoi enempää 😂) "
Mikä on ollut yllättävin inspiraation lähde, joka on vaikuttanut luoviin projekteihisi?
"Yllättävin hetki oli se kun lapseni kaatoi yhden lempikaappini päälle violetin maalin, ja minun ei auttanut kuin maalata värikäs kaappi, joka ei siinä hetkessä olisi kotiimme ollenkaan sopinut.
Mutta lopulta se koitui punaiseksi langaksi oman tyylin löytämiseen ja koko koti on hiljalleen värittynyt valkoisista pinnoista pois. "

Kerro meille salaisesta intohimostasi, jota et ole aiemmin jakanut sosiaalisessa mediassa
"Ei varmaan ole mitään mitä en olisi somessa kertonut 🤭en osaa olla hiljaa jos joku asia innostaa… "
Miten ja milloin päädyit yhteistyöhön Frenchic'n kanssa, ja mikä heidän tuotteissaan puhuttelee sinua eniten?
"Onkohan siitä jo 4 vuotta, kun minuun otettiin yhteyttä ensimmäisen kerran Frenchiciltä ja puhelimessa varmasti kului tunti jos toinenkin kun puhuimme maalausjutuista? Lopulta syntyi ajatus brändilähettilään roolista!
Maali & ovaali suti yhdistelmä on vaan niin toimiva etten osaisi oikeastaan kuvitella luopuvani niistä. Juuri nyt etenkin Trim Paint sarjahoukuttaa laajalla värivalikoimallaan, sekä maalissa olevat ominaisuudet kuten hienostunut kiilto, ja tasoittuvuus. "
Voisitko jakaa meille projektin, joka ei mennyt suunnitelmien mukaan, mutta opetti sinulle arvokkaan läksyn?
"Ensimmäisenä tulee mieleen vahatun pinnan päälle maalaus. Tuotteesta tuli niin kaunis, mutta maali ei valitettavasti kestänyt kulutusta hyvin. Rasva ja vesi eivät tietysti kuulu yhteen. "
Mikä on lempivärisi Frenchic-sarjasta, ja miten olet käyttänyt sitä omissa projekteissasi?
"Kiss me Sloely. Se väri aina osuu silmiini kun tutkin sävyjä koska se on niin räikeä ja häikäisevä. Olen maalannut sillä esim omalla pihallamme olevan penkin. Siinä on ehkä jotain marokkolaista vibaa joka houkuttaa kovasti ja tuo muutkin värit ympärillä esiin ihan uudenlaisella tavalla. "
Miten pidät yllä luovuuttasi arjen kiireiden keskellä?
"Musiikilla! Se voi olla mikä tahansa genre, mutta jos johonkin kappaleeseen hurahdan, saattaa se oikeasti soida kuulokkeissani repeatilla usean viikon aamusta iltaan ja illasta aamuun… "
Ketä seuraat juuri nyt Instagramissa?
"Seuraan hyvin erilaisia asioita ystävien lisäksi, mutta tällähetkellä kaikenlainen huumorisisältö kiinnostaa. Ihailen yleisesti kuinka tavallisiin asioihin saadaan vaikka ääniraidalla luotua kiinnostava ja hauska sävy. Pienten yrittäjien tilit ympäri maailmaa kiinnostavat myös aina."
Onko sinulla erityisiä rituaaleja tai tapoja, jotka auttavat sinua pääsemään luovaan tilaan?
"Jälleen vastaan musiikki. Tarvitsen usein myös sen, että ympärilläni on tarpeeksi tilaa. Koti pitää olla suht siisti, jotta voin rauhassa maalata (vaikka toisinaan pakenen kotitöitä maalauksella 😅)"
Mikä on ollut haastavin projekti, jonka olet toteuttanut Frenchic-tuotteilla, ja miten selätit haasteet?
"Krakelointiaineen kanssa tuli pari tilannetta kun se ei ”totellut” minua. Opin että krakelointiaineen ja sen päälle tulevan maalikerroksen paksuudella on väliä siihen, kuinka ison efektin haluaa olevan. "
Miten kuvailisit henkilökohtaista tyyliäsi, ja miten se näkyy töissäsi?
"Monipuolinen. Tykkään siitä, että väri & tyyli vaihtuu. Toisinaan rakastan toteuttaa vapaasti villejä ja värikkäitä juttuja ja joskus rakastan sitä että on selkeät ohjeet ja raamit joissa pysyä. "
Onko sinulla tulevia/toteutuneitaprojekteja tai yhteistyökuvioita, joista olet/olet ollut erityisen innoissasi?
"Tällä hetkellä ei ole mitään uutta kehitteillä. Elän hetkessä! Tietysti olen innoissani jokaisesta työkeikasta kerrallaan jonka pystyn toteuttamaan."
Miten suhtaudut kestävään kehitykseen, kierrätykseen ja ekologisuuteen luovassa työssäsi?
"Se ajatus on minut tähän koko alalle tuonut, että on ilo ja suorastaan vastuu nykypäivänä kierrättää!"
Mikä on paras neuvo, jonka olet saanut urasi aikana, ja miten se on vaikuttanut sinuun?
"Vilpitonmedia valmennuksessa ollessani kuulin, että ”Ideani ja tyylini voidaan kopioida, mutta minua ei”. Se tuntui tosi järkevältä ajatukselta.
Käyn asiakkaiden kanssa aina, kun mahdollista, hyvin tarkasti läpi ideoita ja vaihtoehtoja väreistä ja tekniikoista mallikuvien kanssa, kun heillä ei ole itsellä selkeää ideaa mitä he haluavat kalusteille tehtävän.
Ja se, että luovuutta ei voi pakottaa ulos tiettyyn kellonaikaan. Tämä ei ole 8-16 työ ja asiakkaat ovatkin siitä ihanan ymmärtäväisiä! "
Kuuluuko talouteesi lemmikkejä? Jos niin keitä he ovat.
"Saimme 2 vuotta sitten perheeseemme pitkän haaveilun jälkeen kodinvaihtaja villakoiran, Bonjan. Hän on myös kiinnostunut usein seuraamaan maalausprojekteja."
Mitä yllättävää faktaa seuraajasi eivät sinusta tiedä?
"Usein olet kuullut, että vaikutan todella kovalta ja itsevarmalta somessa, mutta todellisuudessa olen tosi herkkä ja epävarma."
Onko jokin tietty remonttiprojekti, josta olet erityisen ylpeä.
"Jos puhutaan oikeista remonteista, niin oman kodin yläkerran tilojen suunnitteluun, jota en itse kylläkään toteuttanut. Mutta remontoin alusta loppuun viime syksynä työpaikkani taukohuoneen leipomossa. Se oli iso opin tie purkamisesta viimeiseen listaan asti! "

Kerro meille jokin salainen hack jota aina käytät omissa projekteissasi.
"Maalipurkin nokka teppihack, jolla et sotke koko purkin kylkeä, jos kaadat maalia purkista telakaukaloon. (Tästä löytyy salainen video reelseistäni)."
Mikä musiikki soi kuulokkeissasi?
"Kaikkea Disney soundtraceista Johanna Kurkelaan. Suomirap, Inna, eurodance… ja toisinaan vaihdan elämänkerta äänikirjaan tai rikospodcastiin."
Suosikki Podcastisti?
"I don’t like mondays & Yle X jutut."
Paljasta meille mikä projekti on juuri nyt työnalla
"Juuri nyt työstän motivoitumista pienellä lomalla, mutta on paljon haaveissa ja suunnitteilla. Oman työhuoneen remontointi on semmoinen pidempiaikainen haave, joka olisi ihan aiheellista toteuttaa pian! "

Kiitos Jenni!
Ota Jennin värikäs ja inspiroiva tili Instagramissa seuraantaan tästä @jennijohannesunique